איגוד המוסכים בישראל

בחורף האחרון ירד מספר תאונות הדרכים ב-1,111 בהשוואה לשנה הקודמת. ב-25% מהרכבים שנבדקו נמצאו ליקויים.

על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במהלך חודשי החורף מתרחשות בממוצע כ- 15,000 (!) תאונות דרכים. מספר זה עומד בעינו משך כל השנים האחרונות. ברם, מתברר כי בחורף האחרון (אוקטובר-פברואר 2008) התרחשו 13,018 תאונות דרכים: ירידה של 1,111 תאונות ביחס ל- 14,1298 תאונות בחורף של השנה הקודמת (אוקטובר-פברואר 2007).

בפורום ארגוני הרכב משוכנעים כי זהו תוצר של מבצע "הכן רכבך לחורף" והמאמץ המשולב של כל הגורמים העוסקים במניעת תאונות דרכים בחורף שעבר. את הירידה במספר התאונות, בהשוואה לשנה הקודמת, מסבירים בפורום, כתוצאה מהפעילות המוגברת בשנה שעברה באכיפת ניידות הבטיחות של משרד התחבורה, בבדיקות והכנת הרכבים לחורף ובהעלאת המודעות לנהיגה נכונה בתקופת החורף באמצעות הקמפיין שהובילה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. כמו כן, מייחסים זאת בפורום לאיחוד הכוחות של כל ארגוני הרכב והתחבורה בישראל במסגרת הפורום, שערך פעילות הסברתית רחבת היקף לכלל העוסקים בתחום: יבואני רכב, מוסכים וסוכנויות רכב, ארגוני תחבורה גדולים וחברות השכרה – המציעים ללקוחותיהם לבדוק את רכבם ולנהוג בטוח. "מספר הבדיקות נמצא בעלייה, אך לא מספיק.", טוענים בפורום ומודים כי עדיין קיימים קשיים בשכנוע נותני השרות בענף הרכב לספק את הבדיקות בחינם (בעבר עלות הבדיקה עמדה על 30 ₪), אך למרות זאת, רבים נרשמו למבצע. השנה אף התווספו "הרץ השכרת רכב" ורשת "אוטו דיפו" לגופים ולחברות המשתתפות במבצע.

החורף הישראלי מסוכן יותרהחורף בישראל אינו גשום במיוחד, אך מרווחי הזמן הארוכים בין הגשמים, ממאפייניו של החורף הישראלי, גורמים לכך שהגשם הוא כמעט תמיד 'גשם ראשון', שמערבב בין שמן מנועים (שהצטבר על הכביש) לבין מים, תערובת חלקלקה ומסוכנת. כלי רכב לא תקינים, או 'כמעט תקינים', מתקשים להתמודד עם תנאים כאלה. הזנחה של מערכות בטיחותיות, כמו צמיגים, בלמים, או מגבים, יכולה להפוך גם את המכונית החדשה ביותר – למסוכנת בפוטנציה. לכן החוק מחייב משאיות, אוטובוסים, ורכב כבד בביצוע בדיקות תקינות לחורף. לגבי רכב פרטי, האחריות הינה של הנהג. החוק אמנם מחייב את הנהגים לנסוע ברכב תקין כל ימות השנה, אך בתקופת החורף צריך "לשכנע" את הנהגים לבדוק את ריכבם.

מוסר מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, יאיר דורי: "תקופת החורף, בדגש על המעבר בין עונת הקיץ לחורף, יוצרת מצב הפכפך בתנאי הנהיגה בדרך. מבצע הכן רכבך לחורף, שפועל בהצלחה שנים רבות, נותן לנהגים אפשרות נוספת לחדד את כללי הנהיגה הבטוחה בחורף, להכין את הרכב ולוודא את תקינותו עם בוא החורף. אני קורא לנהגי ישראל לשים דגש על החשיבות הטמונה בשמירת מרחק, תקינות מערכות הבטיחות, תאורה ובלמים".

כלי רכב לא בטיחותיים על הכבישעל פי נתוני איגוד המוסכים, מתוך 2.5 מליון כלי רכב בישראל, נבדקים כל שנה פחות מ-100 אלף רכבים במסגרת מבצע "הכן רכבך לחורף". עם כמותם הגבוהה של הרכבים החדשים המתווספים לכבישי המדינה מידי שנה, מספר זה הינו קטן למדי. עדיין, בשנים האחרונות, המודעות לביצוע הבדיקה וכן מספר הרכבים הנבדקים, נמצא בעלייה מתמדת. במבצע האחרון נבדקו כ-40,000 משאיות, אוטובוסים ורכבים כבדים וכ-62,000 רכבים פרטיים. ב-25% מהרכבים שנבדקו, נתגלו ליקויים העלולים לסכן את בטיחות הנהג, הנוסעים ברכב ושאר המשתמשים בכביש. "מדובר ב-25,000 כלי רכב לא תקינים, אשר טופלו במסגרת המבצע. אם זהו מספר מייצג לכלל מצבת הרכב בישראל, המונה מעל 2 מליון כלי רכב, לכאורה קיימים 500 אלף כלי רכב בעלי ליקוי בטיחותי כזה או אחר, הנוסעים על כבישי ישראל", מסבירים בפורום.

מבצע "הכן רכבך לחורף", הנערך מידי שנה, מעודד את בעלי הרכב לסור למוסכים ולערוך בדיקת בטיחות מיוחדת לקראת החורף (בחינם). רכב שעבר בדיקת בטיחות לרכב ו/או בדיקת צמיגים מקיפה (אותה ניתן לבצע אך במוסכי צמיגים), יקבל את תווית התקינות הרשמית המבטיחה 'מעבר מהיר' בתחנות הבדיקה של ניידות משרד התחבורה ומשטרת ישראל, הפרוסות בעורקי התנועה העיקריים ועוצרות כלי רכב מכל הסוגים, לבדיקת תקינות. רכב שנתגלו בו ליקויים בטיחותיים, מקבל קנס גבוה. במידה והליקוי חמור במיוחד, כמו ליקוי בבלמים, בצמיגים, בהגה וכדומה – הרכב מורד מיידית מהכביש.

המבצע מתחיל בימים אלו ויתקיים עד סוף חודש מרץ 2009, במוסכים מורשים ברחבי הארץ. הבדיקות כאמור, בחינם. את רשימת המוסכים המשתתפים במבצע ופרטים נוספים ניתן למצוא באתר האינטרנט: www.iga.co.il. במכוני הרישוי נערכות הבדיקות בתשלום סמלי של 30 ₪.

דורון אובזנק, דובר פורום ארגוני הרכב

כניסה לחברים
עיצוב ובניה B-net digital
error: Content is protected !!