איגוד המוסכים בישראל

מבצע "הכן רכבך לחורף" – חשוב לנהגים; ולא פחות למוסכים

מקובל לחשוב שהמבצע הממלכתי הותיק "הכן רכבך לחורף", טוב רק לנהגים ולבעלי הרכב. מסתבר וטוב שידעו על כך בעלי המוסכים, הוא מצויין ורב יתרונות לכל המוסכים המורשים המשתתפים בו.

אחד מסממני החורף הקרב מדי שנה, זה כמעט ארבע עשורי שנים, הוא מבצע הכן רכבך לחורף שמקיים אגוד המוסכים בישראל בחסות ממלכתית של משרד התחבורה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים משטרת ישראל וגורמים אחרים מהענף (למשל, אגוד יבואני הרכב ואגוד מכוני הרישוי).

השנה, בניגוד לשנים קודמות בהן נוהל קמפיין נרחב, שעיקרו הסברת יתרונות המבצע לנהגים ובעלי הרכב, הוחלט באגוד המוסכים להעביר מסרים גם בכיוון ההפוך, למבצעי הטיפולים והמכשירים את כלי הרכב לחורף – ציבור בעלי המוסכים.

התשלום איננו הסיפור, התועלות הנילוות למוסך, הן הדבר האמיתי

מקובל לחשוב שממבצע הכן רכבך לחורף, נהנים רק בעלי הרכב והנהגים. הם מכניסים את רכבם למוסך ותמורת עלות נמוכה במיוחד של 30 שקלים, עובר הרכב שמסרו, בדיקה יסודית של כל המערכות הבטיחותיות לנהיגת חורף.

בעל הרכב משלם שקלים מעטים ומקבל רכב מוכן ומזומן לנהיגת חורף (בהנחה שאין תקלות חמורות המחייבות טיפול מקיף יותר). בעל הרכב מקבל בתום הטיפול את מדבקת המבצע הרשמית המעידה כי הרכב נבדק והוא תקין – ויוצא לדרכו שמח וטוב לב, כשהוא יודע שניידות משרד התחבורה בגיבוי ממשטרת ישראל לא יורידו אותו מהכביש לבדיקה שגרתית – כך שייחסכו לו אובדן זמן, עוגמת נפש וכסף רב בקנסות על ליקויים ברכב.

ומה באשר לבעל המוסך?

מסתבר שמבצע הכן רכבך לחורף מעניק לבעל המוסך יתרונות רבים, חלקם מידיים וחלקם ארוכי טווח.

"אני, בעל המוסך מעונין שלקוחות יגיעו, יקבלו טיפול מקצועי,

יחשפו למוסך שלי ויחזרו בעתיד בשביל טיפול אחר"

בעל המוסך, המשתתף במבצע, זוכה מן הסתם בשפע של לקוחות, שללא המבצע כנראה לא היו חוצים את שעריו. ולמרות שעלות הבדיקה, שמן הסתם אינה סכום נטו לקופה, אלא מוקדשת בעיקרה למטרת הקמת והפעלת המבצע הזה, הלקוח נחשף למוסך, למקצועיות, לשרות, לסדר ולניקיון.

יתכן שבמצב רגיל, ללא המבצע לא היו נוצר, לעולם, הקשר הבלתי אמצעי הזה, בין בעל רכב לאותו מוסך. כיון שכך יש להתייחס אל המבצע, מעבר להיבט הכספי של הכנסות ישירות, גם כמנוף לחשיפה בפני לקוחות חדשים וקידום מכירות מובהק, של המוסך הבודד ושל הענף בכלל.

זהו מבצע המשדרג בעיני הלקוח האקראי, את רמתם של המוסכים בישראל ואת השרות המקצועי שהם מעניקים.

מבחינתו של הלקוח מוסך המשתתף במבצע, קיבל תעודת הכשר מכל הגופים הקשורים במבצע וכל אחד מהם חשוב מאין כמוהו: אגוד המוסכים בישראל, משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. אומר לעצמו בעל הרכב: "אם המוסך המסויים קיבל את תעודת 'ההכשר' מכל הנ"ל, כנראה שזהו מוסך רציני ומקצועי."

מעבר לכך, ברמה האסטרטגית של כלל המשתתפים במבצע, עצם קיומו של מצב כזה והפרסום הנרחב המלווה אותו, מעניק בסופו של היום שירותי פרסום לכל המוסכים. בעל המוסך, ששמו המפורש מוזכר בצורה יחסית מינורית בפרסומים הרבים, מקבל פרסום ענפי חינם אין כסף. יש לכך משמעות רבה.

במסגרת הפרסום האמור והחשיפה של המבצע, נבנית למוסכים בכלל ולכל מוסך באופן פרטני תדמית של גוף שתקינות רכבו של בעל הרכב חשובה לו. שהנהיגה הבטוחה ברכב תקין מעניינת אותו וכי הוא, בעל המוסך, נוטל חלק באופן ישיר במלחמה בתאונות הדרכים ובשמירה על שלמות רכבו ובריאותו של הנוהג בו.

"התדמית של המוסך שלי, בפני לקוחותי עלתה רבות מאז שהצטרפתי למבצע", מספר בעל מוסך מאזור ראשון לציון.

"הם רואים בי מקצוען, שחשוב לו שהרכבים המטופלים יעברו בדיקה מקצועית, יקבלו טיפול הולם ויצאו לדרך תקינים, כאשר מערכות הבטיחות לנהיגת חורף בהם, שמישים".

כ-70,000 בעלי רכב וקדים מדי שנה את המוסכים במסגרת המבצע

דורון אובזנק, סמנכ"ל אגוד המוסכים אומר, כי "מבצע הכן רכבך לחורף מתקיים כבר 36 שנה, ותדמיתו בעיני הציבור רק משתפרת". הנתונים מראים כי צבור בעלי הרכב מבצעים מדי חורף בין 60 עד 70 אלף בדיקות חורף לרכבם ומספר זה נמצא רק במגמת עלייה, בעיקר מפני העובדה שנהג שנעצר פעם אחת בלי מדבקה-מוודא שפעם הבאה לא ייתפס בלעדיה. המבצע מתקיים בחודשים נובמבר-ינואר, במוסכים מורשים ברחבי הארץ, אשר הצטרפו למבצע במסגרת אגוד המוסכים. כ- 2,000 מוסכים משתתפים במבצע השנה.

במסגרת המבצע, ציבור הנהגים מתבקש להכין את רכבו לתנאים הלא שיגרתיים, של נהיגת חורף. משרד התחבורה מוציא במהלך חודשי החורף ניידות בדיקה, המוצבות בעורקי התנועה הראשיים. בניידות אלה נוכח גם שוטר. הניידות עוצרות כלי רכב מכל הסוגים לבדיקת תקינות. רכב לוקה מקבל קנס על ידי השוטר ובמקרים בהם הליקוי חמור במערכות הבלימה או ההגה למשל, הרכב מורד באופן מיידי מהכביש.

תמורת עלות סמלית בלבד, יכול כל בעל רכב להיכנס למוסכים החברים באגוד המוסכים ומשתתפים במבצע ולבצע בדיקת חורף יסודית הכוללת בדיקת תקינות בלמים, אורות, צמיגים, מגבים, הגה ומערכות בטיחותיות אחרות.

אגוד המוסכים ממליץ לכל בעלי הרכב, בפעילות הסברתית עניפה ובנוכחות גבוהה באמצעי התקשורת, לבצע את הבדיקה המקיפה הזו ולהימנע מעוגמת נפש הכרוכה בהורדת הרכב מהכביש במקרה של אי תקינות אחת המערכות הללו, או תשלום קנסות. כל רכב נבדק מקבל את מדבקת המבצע המעידה על תקינותו.

משאיות ואוטובוסים מחוייבים על פי חוק לבצע בדיקת חורף ואי ביצוע הבדיקה נחשב כעבירה זהה בחומרתה לזו של אי ביצוע טסט שנתי לרכב.

שבתאי רביב

כניסה לחברים
עיצוב ובניה B-net digital
error: Content is protected !!