איגוד המוסכים בישראל

המאבק על חלקי החילוף מחריף

בעל המוסך שהתחמק מאחריות לנזק חויב על ידי מוסד הבוררות של אגוד המוסכים בישראל לפצות את הלקוח. בית המשפט עזר לסיים את הפרשה.


מוסד הבוררות של אגוד המוסכים בישראל חייב את עמוס רוקח הבעלים של מוסך מטלון (טיימינג), בסכום של 7,082 שקלים. החיוב הוטל על בעל המוסך, לאחר שהסתבר כי רכב מסוג סובארו, שהובא אליו לטיפול, ניזוק קשות במהלך הטיפול.

בעל הרכב שניזוק גלאובר שלמה מבני ברק, הכניס את רכבו למוסך מטלון, בקרית מטלון בפתח תקוה, כדי לתקן בעיית חשמל ברכב, שמנעה ממנו לעבור את בדיקת הרישוי השנתית. במהלך ההמתנה לחלק הנחוץ עבור התיקון, החליט בעל הרכב לעשות בהזדמנות זו, גם טיפול 10,000 ק"מ לרכבו.

לאחר גמר הטיפולים הן 10,000 והן החלפת החלק המקולקל, ניסה עובד המוסך להניע את הרכב, אך אז נשמעה נקישה חזקה מהמנוע וזה נדם. הסתבר, כי במהלך ההנעה, נפל ראש מצת (פלאג) לתוך הצילינדר. אנשי המוסך ניסו להוציאו באמצעו מוט מגנטי וכן באמצעות לחץ אויר.

לאחר מאמצים רבים החליטו בעלי המוסך לדחוף את החלק לתוך מערכת הפליטה וכך ניתן היה להפעיל את המנוע. לדברי התובע, הודיעו לו בעלי המוסך, כי לא נגרם כל נזק למנוע וכי הכל בוצע על הצד הטוב ביותר. מאוחר יותר הסתבר, כי נגרם נזק למנוע, שכן נורית לחץ השמן נדלקה ולאורך כל הנסיעה נשמעו נקישות מהמנוע. חרף עשרות פניות ולמרות אחריותם, לא עשו בעלי המוסך דבר.

בעל הרכב פנה למוסד הבוררות הארצי של אגוד המוסכים בישראל וזה זימן את הצדדים לבוררות. לקראת הדיון ביצע בעל הרכב בדיקה והתברר, כי אכן נגרם נזק למנוע, שכלל לפי מימצאי הבדיקה: "ראש מערכת שסתומים, רעשים ונקישות פנימיים, נזילות שמן, פיח בראש המנוע, חוטי הצתה פגומים." בעל הרכב נאלץ לשלם בגין החלפת המנוע כ-6,000 שקל.

בית המשפט: "גם אם הנתבע לא יגיע לבוררות באגוד המוסכים, יהא רשאי הבורר לחייבו במלוא סכום התביעה" 

בעל המוסך לא הופיע מספר פעמים לדיון אליו הוזמן. לפיכך הפנה אגוד המוסכים את התובע לבית המשפט. בית המשפט לתביעות קטנות בת"א, ברשות השופטת ריבה ניב קיבל את טענותיו של התובע ואילץ את בעל המוסך לחזור לדיון ופסיקה מחייבת באגוד המוסכים. בפסק הדין החליטה השופטת ניב כי גם אם בעל המוסך יחליט שוב לא להופיע, יהיה רשאי הבורר לחייבו במלוא סכום התביעה. מוסד הבוררות, לפי הממצאים בתיק, פסק לטובת התובע וחייב את בעל המוסך בסך של 7,082 שקלים. בכך באה לידי סיום הפרשה אשר נמשכה מעל כשנה.

דורון אובז'נק, נציב תלונות הצבור של אגוד המוסכים בישראל אמר, כי מוסד הבוררות ימשיך לבדוק בקפדנות כל תלונה המוגשת לו ובמקרי הצורך לפסוק פסיקות כואבות, כנגד בעלי מוסכים שסרחו.

בני ברק

לצפיה בכתבה המלאה

כניסה לחברים
עיצוב ובניה B-net digital
error: Content is protected !!